Festival nauke 2014.

U petak, 05. decembra, učenici naše škole posetili su Festival nauke u Beogradu. Ove godine održan je 8. Festival nauke  od 04. do 07. decembra, pod sloganom "Sve je moguće". Cilj Festivala nauke je da afirmiše poznate i promoviše neafirmisane naučnike sa domaćih i stranih prostora, ali i da podstiče interesovanje za nauku vrlo jednostavnom demonstracijom činjenice koliko je ona sama po sebi interesantna, inspirativna i nadasve zabavna.

Učenici su mogli da čuju priču o nastanku nafte i gasa, o tome kako se stvaraju u starim sedimentnim basenima i gde se kriju među mineralima i stenama; videli su kojim tajnim kanalima nafta nalazi put do naše svakodnevice krećući se kroz slojeve, pukotine i procepe; otkrili da li nas naš mozak laže ili ne;  upoznali se sa inovativnom primenom hrane u građevini; saznali da se fraktali mogu uočiti u oblaku, plućima, školjkama, ledu i kupusu, da se koriste kao deo umetničke terapije, da su ključni u kompjuterskog grafici i da skoro ne postoji grana nauke koja ne primenjuje principe ove grane matematike; upoznali su se sa trodimenzionalnim štampanjem, imperijom sagrađenom od lego kocki. Oni koji su istraživačkog duha i koji se pronalaze u serijama o forenzici uživali su u postavci  „CSI:Beograd“. Oprobali su se u raznim eksperimentima od fizike i hemije, do biologije i veterine.

Fotografije možete pogledati OVDE.

o     g

j