Tri testa na maloj maturi

Izvor : „Prosvetni pregled“, 28. novembar 2013. godine

Završni ispit, koji će polagati učenici osmog razreda, sastojaće se od tri testa, srpskog odnosno maternjeg jezika, matematike i kombinovanog testa iz pet predmeta: istorija, geografija, fizika, biologija i hemija. Taj kombinovani ili kompozitni test neće biti nepoznanica za sadašnju generaciju osmaka, jer su prošle i pretprošle godine imali probne testove, na kojima su se upoznali sa načinom i sadržajem testiranja. Na prva dva testa đaci će moći da osvoje najviše po 16 poena, a treći će se bodovati sa 8 poena, što znači da učenici na završnom ispitu mogu da osvoje maksimalno 40 poena, a na osnovu uspeha iz prethodnog školovanja najviše 60.

Učenicima će početkom 2014. godine biti dostupne zbirke zadataka sa model-zadacima, kojima mogu da provere stečena znanja i veštine, u skladu sa standardima postignuća predviđenim programom završnog ispita.

Tokom drugog polugodišta, učenici osmog razreda, kao i prethodnih godina, imaće probne testove, kao simulaciju završnog ispita u osnovnom obrazovanju i vaspitanju. Probni testovi neće biti ocenjivani, ali će ukazati i učenicima i nastavnicima na oblasti u kojima treba intenzivirati učenje i pripremu za polaganje završnog ispita u osnovnom obrazovanju i vaspitanju, navodi se u saopštenju.

ispit