Dan maternjeg jezika

Organizacija UN za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) proglasila je 21. februar za Dan maternjeg jezika. To je ozvaničeno 1999. godine u cilju promovisanja jezičke kulture i višejezičnosti. Srpski jezik je maternji za većinu građana Srbije, a nastava u osnovnim školama se izvodi i na više od 10 jezika nacionalnih manjina.

Prema procenama lingvista, svakoga dana u svetu nestane po jedan jezik. Najviše su ugroženi jezici sa malim brojem govornika, od nekoliko stotina, ili desetina i jezici koji pripadaju malim zajednicama koje nisu civilizovane i nemaju institucije. Kada je u pitanju srpski jezik potrebno je više brinuti o razvijanju jezičke kulture i negovanju pravopisnih pravila.

U „Kulturnom centru“ su održane radionice povodom Dana maternjeg jezika. Učenici petog razreda i članovi novinarske sekcije za niži i viši uzrast su pokazali svoju kreativnost i uzeli učešće u različitim radionicama. Obeležavanje ovog dana organizovale su nastavnice srpskog jezika Renata Vujadinov i Božana Grbić, a učenike nižeg uzrasta vodila je bibliotekarka Zorica Tasovac.

Fotografije možete pogledati OVDE.

jezik