Ovo istraživanje se po prvi put organizuje u našem obrazovnom sistemu. Naša škola je jedna od 150 odabranih škola u kojima se testiranje vrši.  Testove rade učenici uzorkovanih odeljenja osmog razreda. Istraživanje se bavi znanjima i stavovima učenika u vezi sa građanskim obavezama i aktivnim učešćem u društvu i obuhvata oblasti za koje se smatra da su u savremenom društvu sve značajnije, a to su: održivi razvoj i globalno građansko obrazovanje, digitalno građansko obrazovanje (korišćenje IKT-a za učešće u društvenim i političkim dešavanjima), migracije, stavovi mladih o političkim sistemima (poverenje u institucije i sistem) i individualno osećanje slobode i bezbednosti . Istraživanje ne meri pojedinačne odgovore svakog učenika, već odgovore na nivou države. Upitnike su u našoj školi 5.04.2022. godine popunjavali učenici VIII-2 i nastavnici koji im predaju. Međunarodno uporedivi rezultati sa ovog testiranja se očekuju decembra 2023. Istraživanje organizuje Međunarodna asocijacija za evaluaciju obrazovnih postignuća – IEA iz Holandije, a nosilac ovog istraživanja u Republici Srbiji je Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.

iccs1   iccs2