Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja - Dan roze majica

Poslednje srede u mesecu februaru je Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja ili Dan roze majica. Učenici naše škole su u sredu, 22. 02. 2023. godine različitim aktivnostima obeležili ovaj dan. Počevši od toga da su simbolično obukli roze majice, do rozih bedževa ispisanih porukama koje ukazuju na prevenciju vršnjačkog nasilja. Materijal koji su učenici delili u holu škole nastao je na časovima Građanskog vaspitanja. Skrenuta je pažnja na to da učenici prepoznaju i prijave različite vrste nasilja: verbalno, fizičko, psihičko, nasilje na društvenim mrežama... Postavljena je i kutija u kojoj su sakupljani slatkiši prijateljstva. Učenici I-1 radili su projektni zadatak na temu "Dan roze majica", a učenici III-2 su pored ostalih aktivnosti ukrasili pano na spratu. Kako je sve počelo i otkud naziv za ovaj dan, u priči koja sledi. Sve je počelo 2007. godine kada je grupa aktivista u jednoj kanadskoj provinciji pokrenula inicijativu nakon što je učenik Čarls MekNil došao u školu sa roze majicom na sebi i zbog te majice ga je pretukla grupa vršnjaka, a pretrpeo je ruganje i verbalno nasilje svojih vršnjaka. Čarls je roze majicu obukao u znak podrške majci oboleloj od karcinoma dojke. U znak podrške, drugari su došli u školu obučeni u roze majice.

Za više fotografija posetite Galeriju.

327219548 5795508183851579 2738655504774749456 n