Školska slava Sveti Sava

U čast Svetog Save, utemeljivača prosvete i obrazovanja, svake godine 27. januara obeležavamo Savindan.

Sveti Sava se smatra začetnikom srpske srednjovekovne književnosti. Bio je najmlađi sin srpskog župana Stefana Nemanje. Nosio je svetovno ime Rastko. Izdvojio je i istakao sve što je važno u srpskoj tradiciji. Njegovo delo prenosi se i slavi vekovima. Veoma mlad, oko 1192. godine odlazi na Svetu Goru gde se zamonašio. Piše manastirske tipike, prevodi teološka dela sa grčkog. U Hilandaru je 1198. godine osnovao prvu bolnicu. Nakon očeve smrti miri zavađenu braću Vukana i Stefana. Bio je prvi srpski arhiepiskop. Izborio se za samostalnost srpske crkve za čije je sedište izabrao manastir Žiču. Po povratku sa hodočašća u Jerusalim, umire u tadašnjoj bugarskoj prestonici Trnovu. Njegove mošti su prenete i sahranjene u manastiru Mileševi. Sinana –paša je 1594. godine spalio mošti Svetog Save na Vračaru. U blizini tog mesta je posle oslobođenja od Turaka podignut hram posvećen Svetom Savi.

Praznik se u svim školama obeležava svečanim akademijama i priredbama. Priredba u našoj školi biće održana u ponedeljak u 13 časova.

Fotografije sa priredbe možete pogledati OVDE.

svsava