Dan otvorenih vrata 2013.

Fotografije možete pogledati OVDE.

U petak, 20. 12. 2013. godine, održan je Dan otvorenih vrata, prilika za družnje učenika, roditelja i nastavnog osoblja. Svi su bili veoma vredni. Uz pomoć roditelja u nižim razredima pravljeni su različiti novogodišnji ukrasi. Napravljena je eko - jelka i ukrsi za jelku, venčići, zvonca... Ukrašavale su se učionice i školska zgrada. Pripremljen je kviz iz oblasti "Svet oko nas". Na priredbi su učenici pevali i pokazali umeće sviranja na metalofonima, gitari i klaviru. Roditelji su pogledali izložbu radova učenika koja je nastala uz mnogo mašte i truda.

otvorena       vrata3

Održani su i ugledni časovi iz Nemačkog jezika i Tehničkog obrazovanja. Na prvi pogled to su nastavni predmeti koji nemaju mnogo sličnosti, ipak dodirne tačkе  našle su nastavnice Tornjanski Katarina i Svetlana Pavlović kroz temu „Weihnachten / Božić“, zbog čega su časovi bili veoma interesantni  i uspešno realizovani. Ovim časovima je prisustvovalo i nekoliko roditelja jer je bio Dan otvorenih vrata. Oba časa su održana u VI2, odeljenju koje je već u više navrata dokazalo svoju maštovitost i kreativnost. Nakon prezentacije o običajima proslave Božića u Nemačkoj i kod nas, učenici su sami istakli sličnosti i razlike. Cilj časova je očuvanje tradicije i podsticanje tolerancije prema drugim kulturama i verama. Zatim je usledila radionica tj. izrada božićnih venčića od novinskog papira.

venac       venac1

Zanimljivost:
Prvi božićni venac u Nemačkoj nije nastao tako davno. Ideju o njemu je imao evangelistički teolog Johann Hinrich Wichern 1839. godine.

On je bio vlasnik sirotišta u Hamburgu i da bi deci skratio vreme do Božića, osmislio je venac, koji je prvobitno bio stari drveni točak na koji je pričvrstio 28 sveća. Svako veče je jedno od siročadi palilo po jednu sveću. Ideja se brzo pročula, a danas se božićni venac nalazi u svakom domu u Nemačkoj i predstavlja posebnu radost za sve. Četiri sveće na vencu predstavljaju četiri nedelje do Božića. Svake nedelje se pali po jedna sveća, da bi tako za dan Božića gorele sve četiri.

johan